Залозецька громада
Тернопільська область, Тернопільський район

Фонд соціального страхування інформує

Вся інформація, що розміщена в цьому розділі, надається пресслужбою виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України


Фото без опису 

 

Фото без опису


Правління схвалило зміни до річного бюджету Фонду

Сьогодні, 12 червня, під головуванням голови правління Фонду соціального страхування України, першого заступника Міністра соціальної політики Євгена Котика відбулось екстрене засідання правління. Захід пройшов у форматі відеоконференції.

Правління Фонду прийняло зміни до бюджету ФССУ на 2020 рік з метою уточнення планових показників дохідної та видаткової частин бюджету, зокрема, в частині виділення Фонду фінансової допомоги.

Це дозволить надати ФССУ 2 278,8 млн гривень фінансової допомоги з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, з них:

1 807,7 млн грн виділені Фонду на поворотній основі для забезпечення безперебійних виплат матеріального забезпечення застрахованим особам в умовах карантину;

471,1 млн грн – на безповоротній основі для виплати одноразових допомог членам сімей медичних та інших працівників закладів охорони здоров'я, які померли від коронавірусної інфекції, а також на компенсацію втраченого заробітку за час ізоляції від COVID-19.

Також під час засідання було оновлено Порядок складання та виконання бюджету Фонду і Коди економічної класифікації видатків бюджету. Зазначені зміни мають технічний характер і затверджені для врегулювання надання Фонду фінансової допомоги.

 


Звільнені від сплати єдиного внеску ФОП і частково безробітні мають право на виплати від Фонду

Фізичні особи-підприємці і самозайняті особи, які тимчасово звільнені від сплати ЄСВ з метою їх підтримки на період дії протиепідемічних заходів, а також частково безробітні продовжують вважатись застрахованими у Фонді соціального страхування України особами.

Такі особи мають право на усі виплати та послуги від Фонду, передбачені законодавством про загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Зокрема, допомогу по тимчасовій втраті працездатності в разі хвороби або травми, а також компенсацію втраченого заробітку за час ізоляції від COVID-19 на підставі відповідних лікарняних листків.

При обчисленні середньоденного доходу для визначення розміру допомоги від ФССУ період звільнення від сплати єдиного внеску вважається невідпрацьованим з поважних причин. Ці місяці не включаються у розрахунковий період.

Однак, період часткового безробіття не відноситься до поважних причин і не виключається з розрахункового періоду. При обчисленні середньоденної заробітної плати для таких осіб враховують нараховану заробітну плату, з якої сплачено ЄСВ.

При цьому, не включається до суми заробітної плати, з якої обчислюється середня заробітна плата, допомога по частковому безробіттю, яка на період карантину надається територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, застрахованим особам у разі втрати ними частини заробітної плати внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв'язку із зупиненням (скороченням) діяльності через проведення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, за зверненням роботодавця для її виплати працівникам.

 


Особливості призначення допомоги по вагітності та пологах для жінок, постраждалих від наслідків Чорнобильської катастрофи

 

Фонд соціального страхування України опікується понад 12 мільйонами працюючих українців, близько половини з яких – жінки.

Які відмінності призначення допомоги по вагітності та пологах, яку фінансує ФССУ, діють для постраждалих від Чорнобильської катастрофи?

● Фонд соціального страхування України фінансує допомогу по вагітності та пологах за кожен день перебування жінки у декретній відпустці – її розмір складає 100% середньої заробітної плати і не залежить від тривалості страхового стажу.

● У загальних випадках тривалість такої відпустки по вагітності та пологах складає 126 календарних днів (70 днів до передбачуваного дня пологів і 56 днів після пологів), а листок непрацездатності видається з 30 тижня вагітності.

● Однак, у разі вагітності жінок, віднесених до 1–3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, тривалість листка непрацездатності у зв’язку із вагітністю та пологами складає 180 календарних днів (90 днів до передбачуваного дня пологів і 90 днів після пологів).

● Такий лікарняний листок для постраждалих від Чорнобильської катастрофи видається з 27 тижня вагітності, і фінансується Фондом за кожен день перебування у відповідній відпустці.

● У випадку передчасних або багатоплідних пологів, виникнення ускладнень під час пологів або в післяпологовому періоді, у загальних випадках, у разі декретної відпустки тривалістю 126 днів, додатково до основного видається листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами тривалістю 14 календарних днів. Однак, такий лікарняний листок не видається додатково до листка непрацездатності у зв’язку із вагітністю та пологами тривалістю 180 днів.

 


Кількість нещасних випадків у січні-лютому зменшилась на 30%

За перші два місяці 2020 року Фонд соціального страхування України зареєстрував 596 потерпілих внаслідок нещасних випадків на виробництві. З них 66 – зі смертельним наслідком.

Кількість страхових нещасних випадків за цей період порівняно з січнем–лютим минулого року зменшилась на 30%, або 255 потерпілих (з 851 у 2019 році до 596 у 2020 році). Кількість смертельно травмованих осіб зменшилась на 2,9%, або 2 особи (з 68 у 2019-му до 66 у 2020 році).

Для зазначених потерпілих за час тимчасової непрацездатності, пов’язаної з виробництвом, Фонд компенсує втрачений заробіток (оплата за лікарняними).

У разі встановлення їм стійкої часткової чи повної втрати працездатності, Фондом буде призначено одноразову допомогу, максимальний розмір якої на сьогодні становить 35,7 тис. грн. А також щомісячні страхові виплати, розмір яких залежить від ступеня втрати працездатності та середньої заробітної плати постраждалого. Середній розмір такої виплати у січні-лютому 2020 року склав 3,46 тис. проти 3,2 тис. за той же період 2019 року, що більше на 8,5%.

Крім того, у разі смерті потерпілого Фонд профінансує надання одноразової допомоги та щомісячних виплат для родин померлих та осіб, які перебували на їх утриманні. Для членів сімей розмір одноразової допомоги з 01 січня 2020 року складає 210,2 тис. гривень, для утриманців – 42,04 тис. гривень (станом на 01 січня 2019 року ці виплати складали 192,1 тис. грн та 38,4 тис. грн відповідно).

Також потерпілі на виробництві мають право на: лікування за рахунок коштів Фонду в закладі охорони здоров’я, враховуючи оперативні втручання; забезпечення лікарськими засобами та виробами медичного призначення упродовж усього періоду до відновлення працездатності; подальшу медичну реабілітацію; санаторно-курортне лікування; медичний і постійний сторонній догляд тощо.


При скороченні декретної відпустки розмір допомоги по вагітності та пологах перераховується

Кожна працююча жінка, яка готується стати матір’ю, отримує від Фонду соціального страхування України допомогу по вагітності та пологах.

Ця виплата здійснюється Фондом у розмірі 100% середнього заробітку особи за кожен день фактичного перебування у декретній відпустці. У загальних випадках така відпустка триває 126 календарних днів – 70 днів до передбачуваного дня пологів і 56 днів після пологів. Відповідний листок непрацездатності видається з 30 тижнів вагітності.

Водночас, працівниця має право самостійно прийняти рішення щодо дати виходу у відпустку по вагітності та пологах, яка може не співпадати із датою видачі лікарняного. У такому випадку матеріальне забезпечення від Фонду надається за кожен день фактичного перебування жінки у відпустці, а не за час тривалості листка непрацездатності.

Сума допомоги по вагітності та пологах обчислюється шляхом множення суми середньоденної заробітної плати на кількість днів перебування у відпустці у зв’язку із вагітністю та пологами. Приклад розрахунку:

(5 000 грн (заробітна плата застрахованої особи) * 12 місяців) / 365 календарних днів * 126 календарних днів = сума допомоги по вагітності та пологах від ФССУ складе 20 712,3 гривень.

При цьому, тривалість страхового стажу не вливає на розмір допомоги. Виключенням є особи, які упродовж 12 місяців перед настанням страхового випадку мали стаж менше 6 місяців – розмір допомоги для них розраховується, виходячи з нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із двократного розміру мінімальної заробітної плати.

Також за рахунок коштів Фонду соціального страхування України додатково до основного оплачується листок непрацездатності тривалістю 14 календарних днів, якщо в особи народжується двоє та більше малюків, виникають ускладнення під час пологів чи в післяпологовому періоді, або в разі передчасних пологів.

У разі вагітності та пологів жінок, віднесених до 1–3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, листок непрацездатності видається та оплачується Фондом з 27 тижнів вагітності тривалістю 180 календарних днів (90 днів до передбачуваного дня пологів і 90 днів після пологів).


Підписано протокол обміну даними між ФССУ та Пенсійним фондом щодо ведення Електронного реєстру лікарняних

Фонд соціального страхування України та Пенсійний фонд України погодили порядок та технологію інформаційної взаємодії щодо ведення Електронного реєстру листків непрацездатності та надання інформації з нього. Відповідний протокол обміну даними підписано між Фондом соціального страхування та Пенсійним фондом.

Документ визначає структуру, формат відомостей та вимоги до їх контролю, процедуру взаємодії інформаційних систем Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування в процесі обміну інформацією, в обсязі, необхідному для проведення перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам, надання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг.

Кожен лікар, який видає лікарняний повинен підписати документ своїм цифровим підписом. Через реєстр Пенсійного фонду дані будуть передаватися до Фонду соціального страхування, за рахунок коштів якого здійснюється надання допомоги по тимчасовій втраті непрацездатності.

Це дозволить нам суттєво збільшити ефективність контролю за використанням коштів Фонду та упередити їх нецільове використання.


Урядприйняв постанову щодо запровадження

Електронного реєстру лікарняних

 

Кабінет Міністрів України затвердив собливості ведення Електронного реєстру листків непрацездатності. У тестовому режимі система запрацює вже у квітні цього року.

Це дозволить навести лад в системі та посприяє боротьбі з корупційними та шахрайськими схемами, через які лікарняний можна було просто купити. Електронний реєстр листків непрацездатності принесе більше прозорості та відкритості в процесі видачі лікарняного. Спростить порядок отримання та позбавить від непотрібних папірців. Все що буде необхідно – це смартфон,  ноутбук або електронний планшет.

Підробити такий лікарняний буде практично неможливо. Система зможе моніторити кожен листок непрацездатності та визначити лікаря, який його видав, і на яких підставах це було зроблено.  Це дозволить автоматизувати процес і дасть можливість відстежити оформлення лікарняного на всіх етапах.


У 2018 році Фонд надав допомог на 2,6 млн грн переселенцям та працівникам підприємств зони АТО

Фондом соціального страхування України упродовж 2018 року для 286 застрахованих осіб, які раніше не реалізували свого права на отримання матеріального забезпечення, призначено та виплачено 593 допомоги по тимчасовій втраті працездатності, по вагітності та пологах і на поховання на суму 2,6 млн гривень.

Зазначені виплати було профінансовано для таких категорій осіб:

1) які перебувають (перебували) у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями чи фізичними особами, або були добровільно застраховані, та переселилися з тимчасово окупованої території, районів проведення антитерористичної операції або зони надзвичайної ситуації;

2) фактичне місце проживання яких знаходиться в населених пунктах, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі, та які перебувають (перебували) у трудових відносинах із:

– підприємствами, установами, організаціями чи фізичними особами, що зареєстровані на тимчасово окупованій території України, в районі проведення антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях, або в зоні надзвичайної ситуації;

– бюджетними установами, підприємствами та організаціями, що належать до сфери їх управління, які переміщені з населених пунктів, на території яких органи державної влади не здійснюють свої повноваження, в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження у повному обсязі, та відомості щодо зміни їх місцезнаходження внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, але які не забезпечили провадження своєї діяльності;

3) стосовно яких страхувальником не виконано обов'язків щодо нарахування та виплати матеріального забезпечення за страховими випадками, які настали у період роботи застрахованих осіб, у зв'язку з відсутністю можливості встановлення місцезнаходження цього страхувальника відповідно до абзацу третього частини першої статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (крім страхувальників, що зареєстровані на тимчасово окупованій території України, в районі проведення антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях, або в зоні надзвичайної ситуації).

Для отримання матеріального забезпечення зазначені категорії застрахованих осіб мають звернутись особисто або через законного представника до відповідного відділення управління виконавчої дирекції Фонду за фактичним місцем проживання (перебування) або місцем реєстрації із заявою, яка повинна містити реквізити банківської установи та номер поточного рахунку застрахованої особи для зарахування матеріального забезпечення.

Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому законодавством порядку листок непрацездатності.

Допомога на поховання застрахованої особи призначається члену її сім'ї або особі, яка здійснила поховання, на підставі свідоцтва про смерть, виданого органом державної реєстрації актів цивільного стану, та витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (у разі реєстрації смерті виконавчим органом сільської, селищної, міської ради – довідки).

Фінансування відбувається відповідно до Порядку надання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування України деяким категоріям застрахованих осіб, затвердженого постановою правління Фонду від 24.01.2017 № 8 зі змінами, внесеними постановою правління Фонду від 10.10.2017 № 53

 

 

За підсумками 2018 року кількість нещасних випадків зменшилась на 3,2%,

професійних захворювань – на 3,7%

За оперативними даними упродовж 2018 року Фондом соціального страхування України зафіксовано 4 805 страхових нещасних випадків, що на 3,2% менше, ніж у 2017 році. Кількість професійних захворювань зменшилась на 3,7% та склала 1 879 зареєстрованих випадків.

Показник смертельних нещасних випадків на виробництві за підсумками 2018 року збільшився на 5,4%, загалом смертельно травмовано 350 осіб проти 332 у 2017 році.

Фонд соціального страхування України здійснює для потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання такі виплати:

1) допомогу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю до відновлення працездатності або встановлення інвалідності;

2) одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого;

3) щомісячну страхову виплату в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого;

4) страхову виплату потерпілому у розмірі його середньомісячного заробітку при тимчасовому переведенні його на легшу нижчеоплачувану роботу;

5) щомісячну страхову виплату особам, які мають на неї право в разі смерті потерпілого;

6) відшкодування вартості ритуальних послуг, пов’язаних з похованням.

Крім того, у разі настання страхового випадку за кошти Фонду здійснюється надання медичних і соціальних послуг. Зокрема, фінансується лікування всіх прямих наслідків страхового випадку до відновлення здоров’я або упродовж усього життя потерпілого у разі визначеної в цьому потреби, проходження курсу оперативної реабілітації на базі санаторно-курортних закладів, проведення досліджень, здійснення оперативних втручань, ендопротезування, протезування, забезпечення лікарськими засобами та виробами медичного призначення тощо.

 

Прес-служба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

 

Оприлюднено перелік санаторно-курортних закладів, лікування у яких фінансується за кошти Фонду

З 01 січня 2019 року набула чинності постанова правління Фонду соціального страхування України від 12.12.2018 № 31 щодо внесення змін до Порядку відшкодування витрат за надані послуги санаторно-курортним закладам за вибором потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Зокрема, відповідно до оновленого порядку на офіційному веб-сайті Фонду розміщено інформаційний перелік санаторно-курортних закладів у розрізі регіонів, місцерозташування та профілів санаторно-курортного лікування, за якими надаються санаторно-курортні послуги потерпілим внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.

Станом на сьогодні зазначений інформаційний перелік складається з 72 санаторно-курортних закладів, з якими за вибором потерпілих робочими органами виконавчої дирекції Фонду та їх відділеннями укладались тристоронні договори протягом 2018 року. Перелік доступний на головній сторінці офіційного веб-сайту ФССУ у розділі «Оголошення».

Нагадаємо, у 2017 році Фондом соціального страхування України було проведено реформу надання соціальних послуг, відповідно до якої на адресність переведено забезпечення санаторно-курортним лікуванням потерпілих. Зокрема, особам з інвалідністю надано право самостійного вибору санаторно-курортного закладу для проходження лікування.

Крім того, до порядку внесено зміни, що спрямовані на посилення контролю за обсягами і вартістю наданих послуг з санаторно-курортного лікування потерпілих та за використанням коштів на ці цілі.

Для цього разом із тристороннім договором потерпілим підписується наданий санаторно-курортним закладом перелік послуг з санаторно-курортного лікування, який є невід’ємною частиною договору і в якому зазначено перелік лікувальних послуг, що отримає потерпілий, їх кількість та вартість на курс санаторно-курортного лікування, зазначено умови лікувального харчування та проживання.

Після закінчення лікування санаторно-курортний заклад надає перелік наданих послуг із зазначенням кількості призначених та отриманих послуг, підписаний лікуючим лікарем санаторно-курортного закладу та потерпілим.

Зазначимо, забезпечення санаторно-курортним лікуванням осіб з інвалідністю за власним вибором у поточному році здійснюється у разі перебування потерпілих на обліку та в межах запланованої у попередньому році кількості осіб, що надали відповідні заяви на 2019 рік. Фінансування здійснюється в межах коштів, передбачених у бюджеті Фонду, кошторисів органів Фонду на поточний рік та в межах фінансових можливостей Фонду на ці цілі.

За оперативними даними санаторно-курортним лікуванням упродовж 2018 року було забезпечено 10 763 особи з інвалідністю внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та їх супроводжуючих осіб.

 

 

Прес-служба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

 

Профілактика травматизму в осінньо - зимовий період

З початком осінньо-зимового періоду збільшується ризик настання випадків травматизму. Тернопільський та Зборівський райони – не виключення.

Основні причини настання нещасних випадків в у цей період – організаційні. І в таких ситуаціях  переважає людський фактор. А саме: порушення трудової та виробничої дисципліни, порушення вимог інструкцій з охорони праці, порушення режиму праці та відпочинку, незастосування засобів індивідуального захисту, порушення вимог безпеки під час експлуатації транспортних засобів, особиста необережність. В осінньо-зимовий період збільшується кількість випадків  падіння працівників під час пересування пішки та настання дорожньо-транспортних пригод.

Холодна погода вносить свої корективи в експлуатацію протипожежних систем та обладнання, використання опалювальних приладів, створює додаткову небезпеку виникнення пожежі.  Роботодавець повинен прикласти максимум зусиль для захисту працівників та виробництва від пожеж в опалювальний період та переглянути порядок використання протипожежного оснащення .

Щоб зменшити вірогідність падіння працівника під час пересування пішки в ожеледицю, необхідно додержуватись наступних основних правил:

- пересувайтеся тільки передбаченими для цього пішохідними доріжками;

- вдягайте зручне взуття на низьких підборах та неслизькій підошві;

- дивіться під ноги та обходьте небезпечні місця;

- ходіть не поспішаючи;

- будьте особливо уважними під час переходу проїжджої частини дороги та пересуванню східцями;

- ступайте на всю підошву взуття, ноги розслабте в колінах;

- при переході обледенілою  поверхнею не підіймайте високо ступні ніг, а робіть рухи подібно ковзанню;

- не носіть, по можливості, в руках тяжкі речі та не тримайте руки в кишенях;

- тримайтеся подалі від будинків – ближче до середини тротуару з метою попередження травмування від падіння з даху снігу, бурульок тощо.

Водію, який знаходиться за кермом транспортного засобу в ожеледицю, необхідно бути обачним, їхати з найменшою швидкістю та пам’ятати, що в ожеледицю значно збільшується гальмівний шлях автотранспорту.

В холодну пору року, перебуваючи на відкритому повітрі можливе переохолодження організму людини та обмороження частин тіла.

Працівникам, що трудяться в холодну пору року на відкритому повітрі або в закритих неопалюваних приміщеннях, вантажникам та деяким іншим категоріям працівників у випадках, передбачених законодавством, надаються спеціальні перерви для обігрівання і відпочинку, які включаються в робочий час. Власник або уповноважений ним орган зобов'язаний обладнати приміщення для обігрівання і відпочинку працівників.

Пам’ятайте, що важливим заходом запобігання травматизму в осінньо-зимовий період є проведення на підприємствах позапланових інструктажів  для працівників щодо безпечного поводження під час пересування в складних погодних умовах, а водіям транспортних засобів ще й інструктажів з безпеки дорожнього руху.

О. Романюк, страховий експерт

з охорони праці Тернопільського

відділення управління Фонду соціального

страхування України в Тернопільській області

 

Період відпустки по догляду за дитиною до 3-х років включається до страхового стажу

Розмір матеріального забезпечення у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності (компенсація втраченого заробітку за період перебування на лікарняному), що фінансується Фондом соціального страхування України, обчислюється, виходячи із тривалості страхового стажу застрахованої особи. Страховим стажем вважається період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Виключення становлять період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності), які включається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески, виходячи з розміру мінімального страхового внеску.

Водночас, до страхового стажу за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності не зараховуються періоди навчання у вищому закладі освіти (у тому числі на підготовчих відділеннях), в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі з денною (очною) формою навчання.

Страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а за періоди до його запровадження – у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Зазначимо, сума допомоги по тимчасовій втраті працездатності складає 50% середньої заробітної плати (якщо стаж не перевищує 3 років), 60% (при стажі від 3 до 5 років), 70% (від 5 до 8 років) і 100% (якщо стаж – понад 8 років, або за наявності пільг відповідно до законодавства).

 

Прес-служба виконавчої дирекції

Фонду соціального страхування України

Заява-розрахунок для виплати матеріального забезпечення має бути подана роботодавцем упродовж 5 робочих днів

З 01 жовтня 2018 року передбачено подачу страхувальником (роботодавцем) заяви-розрахунку упродовж 5 робочих днів від дати затвердження протоколу засідання комісії із соціального страхування підприємства (рішення уповноваженого) щодо призначення матеріального забезпечення. Відповідне положення затверджено постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 № 12 «Про затвердження Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів ФССУ».

«Комісія також має затверджені строки, у які вона повинна розглянути документи, що надійшли від працівника, для призначення йому матеріального забезпечення. Для допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах – це 10 днів з моменту надходження. Для допомоги на поховання строк призначення – не пізніше дня, що настає за днем звернення. Терміни встановлені з метою пришвидшити строки виплати допомог застрахованим особам, забезпечити їх соціальний захист. І одночасно роботодавцям надається можливість подавати заяви-розрахунки в електронному вигляді, тобто процес не лише пришвидшується для працівників, але й спрощується для страхувальників», – говорить директор департаменту страхових виплат та матеріального забезпечення виконавчої дирекції Фонду Світлана Зарубіна.

Зазначимо, комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Нагадаємо, заява-розрахунок для надання допомоги за листками непрацездатності, по вагітності та пологах, на поховання, а також деяких виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України з 01 жовтня 2018 року може бути подана страхувальником (роботодавцем) у електронному вигляді. Для цього страхувальники мають звернутись до робочих органів виконавчої дирекції Фонду або їх відділень для укладення відповідних договорів.

 

Прес-служба виконавчої дирекції

Фонду соціального страхування України


 

Бронза змагань Всеукраїнської спартакіади «Сила духу» - в команди з Тернопільської області!

Для кожного з учасників VI Всеукраїнської спартакіади серед потерпілих на виробництві «Сила духу», яка днями завершилася в Ужгороді,  змагання стали великою нагодою проявити себе.

Команда спортсменів-аматорів з Тернопільської області вже вдруге виборола на всеукраїнських змаганнях бронзу! Наші земляки, які професійно не займалися спортом, посіли 3 призове місце в загальнокомандному заліку, пропустивши вперед лише потужні команди з Дніпра та Донецька. І це при тому, що в Тернопільській області лише 2,4 тисячі потерпілих на виробництві, тоді як в Дніпрі та Донецьку - в десятки разів більше. Проте, одинадцятеро людей з обмеженими можливостями, яких життя випробовувало на міцність після травм на виробництві, проявили справжні бійцівські якості. Команду усіляко підтримував турботою,  піднімаючи спортивний дух учасників, начальник управління ВД ФССУ в Тернопільській області Федір Бортняк.

Ужгород став на кілька днів справжньою гостинною домівкою для майже 300 учасників з 25 регіонів України, які  змагалися у 6 видах спорту (армспорт, бомбаскет, гирьовий спорт, дартс, теніс настільний, шахи).  Якщо порівняти склад учасників минулорічних та нинішніх фіналів, то він змінився більше, ніж наполовину. Отож, серед потерпілих на виробництві зросла привабливість спартакіади як захопливого і корисного заходу.

Валентина Слюсарчук з Тернополя досі не знає, як перемагати інших, вона знає, як перемагати себе. Вже другий рік підряд жінка сходить на п’єдестал пошани Всеукраїнської спартакіади. Ще в давнину твердили: хочеш перемагати – учись терпінню. А терпіння Валентина має достатньо. Каже, постановила собі, що мусить не підвести команду. І це чарівне слово «не підвести» подіяло особливим чином, як допінг. Валентина пам’ятає: так само дев’ять років тому постановила собі не підвести свою родину, вибратися після нещасного випадку на виробництві з біди, бо мусила бути здоровою. Спочатку на змаганнях переживала. Але взяла себе в руки – і виборола бронзу в особистому заліку з бомбаскету.

Таких людей, які здатні перемагати себе, незважаючи на обставини життя, є багато в Тернопільській області. Люди з інвалідністю внаслідок трудового каліцтва об’єдналися довкола Фонду в спортивних заходах, адже це дає їм впевненість, що так само вони зможуть виявити себе і в іншому.

Світлана Магденко з Кременецького району кілька років підряд вигравала обласні змагання потерпілих на виробництві, осіб з інвалідністю «Сила духу» з дартсу, їздила на всеукраїнськську спартакіаду, але ніяк не могла здобути призового місця. А цього року в Ужгороді фортуна їй усміхнулася – додала до скарбнички загальнокомандного заліку тернополян свою особисту бронзу.

Олександра Анатоліївна Шмирська з Тернополя – теж не новачок назмаганнях з настільного тенісу. На обласному етапі за неї вболівали вже дорослі внуки, бо жінці – сім десятків. Однак, її енергійності, наполегливості можна позаздрити. В Ужгороді вона посіла ІІІ місце в особистому заліку.

На спартакіаді учасники знайшли не лише друзів по команді, а й справжніх побратимів. Тепер усі вони вже можуть ділитися досвідом з тими, кому потрібна підтримка.  Адже в Ужгороді наші спортсмени-аматори не мірялися силою за олімпійським принципом : швидше, вище, сильніше. Вони мірялися силою духу. А це мірило – над усі спортивні звитяги!

 

Григорій Радзіх, заступник начальника управління виконавчої  дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області.

Фото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без опису

Відбулася нарада-семінар головних бухгалтерів(працівників, які забезпечують нарахування матеріального забезпечення застрахованим особам) та голівкомісій (уповноважених) із соціального страхування підприємств, установ та організацій Тернопільського та Зборівського районів.

 

Заступник начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області Н.А.Найчук, головні спеціалісти відділу страхових виплат та матеріального забезпечення управління О.В. Шведик та О.П.Подлецька і начальник Тернопільського відділення управління І.Б.Медвідь провели для бухгалтерів підприємств, установ та організацій Тернопільського району семінар з питань запровадження з 1 жовтня нового Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам та окремих виплат потерпілим на виробництві. 

Щодня в роботі кожного бухгалтера з’являється нова інформація, зміни в законодавстві, в нормативних актах, тому виникає потреба постійно вчитися, вдосконалювати знання, щоб працювати в правовому полі. Для того організатори навчання робили акцент на різних аспектах, які цікавили присутніх на семінарі, в процесі живої дискусії відповіли на запитання. 

Зупинившись детальніше на нових підходах до обслуговування страхувальників, які вступлять в силу з 1 жовтня, працівники структур Фонду інформували щодо видів матеріального забезпечення за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, умовами їх надання та тривалістю виплат.

Крім того, чимало питань стосувалося Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності; порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням; щодо надання матеріального забезпечення застрахованим особам, які працюють по договорах цивільно-правового характеру, іншого.

Тернопільське відділення

управління виконавчої дирекції

Фонду соціального страхування України

в Тернопільській області

 

Розрахунок середньоденної заробітної плати для нарахування матеріального забезпечення від Фонду

Сума виплат у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності (оплата за лікарняними) та допомоги по вагітності та пологах обчислюється, виходячи із середньоденної заробітної плати застрахованої особи. Порядок обчислення середньої заробітної плати для надання матеріального забезпечення від Фонду соціального страхування України затверджено постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266.

Відповідно до зазначеного Порядку, середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на яку нарахований єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, на кількість календарних днів зайнятості у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, невідпрацьованих з поважних причин. До поважних причин відносяться: тимчасова непрацездатність, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати.

При обчисленні середньої заробітної плати (доходу) для забезпечення допомогою по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах враховуються всі види заробітної плати (доходу) в межах граничної суми місячної заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.

Загальний приклад розрахунку середньоденної заробітної плати:

( Х1 +Х2 + Х3 + Х4 + Х5 + Х6 + Х7 + Х8 + Х9 + Х10 + Х11 + Х12) / 365*,

де Х1, Х2, … – заробітна плата застрахованої особи за кожен з 12 місяців розрахункового періоду, що передував місяцю, в якому настав страховий випадок.

*Календарні дні за 12 місяців розрахункового періоду (невідпрацьовані з поважних причин дні (за наявності), необхідно виключити із розрахунку). Також із розрахунку виключаються місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин. Святкові та вихідні дні не виключаються з розрахункового періоду.

Приклад розрахунку середньоденної заробітної плати, якщо у розрахунковому періоді (12 календарних місяців) перед настанням страхового випадку застрахована особа з поважних причин не мала заробітку, або страховий випадок настав у перший день роботи:

Х / 30,44,

де Х – тарифна ставка (посадовий оклад) або її частина, встановлена на день настання страхового випадку.

Мінімальна гарантія розміру допомоги по вагітності та пологах

Якщо сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць є меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку, застрахованій особі нараховується допомога по вагітності та пологах, виходячи із встановленої мінімальної заробітної плати: (Х / 30,44) • У, де Х – мінімальна заробітна плата, встановлена на час настання страхового випадку, У – тривалість листка непрацездатності по вагітності та пологах у днях.

Максимальна величина

Сума допомоги по тимчасовій непрацездатності й допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувались страхові внески до Фонду.

Обмеження розміру матеріального забезпечення

Якщо протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку застрахована особа має страховий стаж менше шести місяців:

а) допомога по тимчасовій непрацездатності обчислюється, виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище за розмір мінімальної заробітної плати, встановлений законом у місяці настання страхового випадку;

б) допомога по вагітності та пологах обчислюється, виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище двократного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом у місяці настання страхового випадку.

Нагадаємо, допомога по вагітності та пологах складає 100% середньоденної заробітної плати за весь період відпустки по вагітності та пологах і не залежить від страхового стажу.

Допомога з тимчасової втрати працездатності виплачується Фондом, починаючи з 6-го дня тимчасової непрацездатності й до моменту одужання або встановлення МСЕК інвалідності. Розмір зазначеної допомоги залежить від тривалості страхового стажу та складає 50% середньоденної заробітної плати (якщо стаж не перевищує 3 років), 60% (при стажі від 3 до 5 років), 70% (від 5 до 8 років) і 100% (якщо стаж – понад 8 років, або за наявності пільг відповідно до законодавства).

Тернопільське відділення

управління виконавчої дирекції

Фонду соціального страхування України

в Тернопільській області

Стартував фінал VI Всеукраїнської спартакіади серед потерпілих на виробництві «Сила духу»

 

12 вересня в Ужгородському спортивному комплексі «Юність» урочисто відкрито шосту Всеукраїнську спартакіаду «Сила духу». Фінальному етапу заходу традиційно передували відбірні регіональні змагання, що відбулись у всіх областях та місті Києві. Цього року у них взяли участь 2269 спортсменів-аматорів, що представляли 267 команд міст та районів. З початку заснування спартакіади показник масовості зріс в 1,5 рази.

Упродовж найближчих трьох днів нагороди у 6 видах спорту (армспорт, бомбаскет, гирьовий спорт, дартс, теніс настільний, шахи) виборюватимуть майже 300 учасників з 25 регіонів України. Переможців визначатимуть в особистій, командній по видах спорту та загальнокомандній першостях. Спортсмени, які посядуть 1–3 місця в особистій першості в кожному виді програми, будуть нагороджені також цінними подарунками.

Всеукраїнська спартакіада «Сила духу» була започаткована у 2013 році й проходить щорічно серед потерпілих внаслідок нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, у тому числі осіб з інвалідністю внаслідок трудового каліцтва.

Організатором загальнонаціонального заходу виступає Фонд соціального страхування України, під опікою якого знаходиться понад 207 000 осіб, потерпілих внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань.

Метою спартакіади є соціальна реабілітація і створення умов для повернення осіб з інвалідністю до активного життя, залучення органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, громадськості до проблем потерпілих на виробництві.

«Якщо порівняти склад учасників минулорічних та нинішніх фіналів, то він змінився більше, ніж наполовину. Це свідчить, як мінімум, про дві важливі речі – серед потерпілих на виробництві зросла привабливість спартакіади як цікавого і корисного заходу, що, в свою чергу, зумовило посилення конкуренції за місця в збірних командах регіонів, – звернувся до присутніх в.о. директора виконавчої дирекції Фонду Сергій Нестеров. – Переконаний, що такі процеси лише додають віри і впевненості в правильності кроків щодо залучення наших співгромадян з особливими потребами до активного життя».

На адресу учасників, організаторів та гостей спартакіади надійшли вітання від Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України та Міністра соціальної політики України.

З привітаннями до учасників церемонії відкриття також звернулися: заступник голови Закарпатської облдержадміністрації Ярослав Васильович Галас, перший заступник Закарпатської обласної ради Йосип Йосипович Борто, заступник Ужгородського міського голови Гомонай Василь Васильович.

Тернопільське відділення

управління виконавчої дирекції

Фонду соціального страхування України

в Тернопільській області

 


Технічні та інші засоби реабілітації Фондом профінансовано

для понад 1 800 осіб

Упродовж першого півріччя 2018 року витрати на технічні та інші засоби реабілітації, у тому числі первинне та складне протезування, терапевтичні інструменти та прилади, ортопедичні пристрої, інші технічні засоби реабілітації тощо було профінансовано для 1 825 осіб з інвалідністю внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань. Загальна сума видатків на зазначені напрями склала майже 13,7 млн грн.

Зокрема, заходи, пов’язані з первинним та складним протезуванням (протезно-ортопедичні вироби), було профінансовано для 1 299 осіб, на що направлено понад 12,5 млн гривень. Інші технічні засоби реабілітації (палиці, милиці тощо) – для 378 осіб на суму понад 159 000 гривень.

Для 85 осіб профінансовано терапевтичні інструменти та прилади, приладдя та ортопедичні пристрої (у т.ч. протипролежневі подушки, ходунки та ін.), для трьох осіб профінансовано придбання ліжок-підйомників, для 19 осіб – протипролежневих матраців, для двох осіб – підйомників, у т.ч. електричних. Післягарантійний ремонт технічних та інших засобів реабілітації забезпечено для 37 осіб.

Крім того, Фондом профінансовано витрати на проїзд 164 потерпілих до підприємств, що здійснюють виготовлення, постачання і післягарантійний ремонт технічних та інших засобів реабілітації. Для двох осіб, що супроводжують потерпілих на виробництві, відшкодовано витрати на проїзд та проживання.

Забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації здійснюється Фондом соціального страхування України безоплатно, відповідно до визначеної потреби та в необхідному обсязі.

Тернопільське відділення

управління виконавчої дирекції

Фонду соціального страхування України

в Тернопільській області


ФОП мають право на отримання матеріального забезпечення і соціальних послуг від Фонду

Страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, а також від нещасного випадку на виробництві підлягають усі працевлаштовані на підприємствах, в установах, організаціях, незалежно від форми власності та господарювання, особи. Зокрема, застрахованими у Фонді соціального страхування України є фізичні особи-підприємці та самозайняті особи, які мають право на отримання за кошти Фонду матеріального забезпечення, страхових виплат і соціальних послуг. На обліку у Фонді знаходиться 1,78 млн фізичних осіб.

Фінансування допомог і послуг для фізичних осіб-підприємців і самозайнятих осіб здійснюється Фондом на загальних для застрахованих осіб підставах. Зокрема, оскільки фізична особа-підприємець є для себе одночасно страхувальником (роботодавцем) і застрахованою особою, Фонд соціального страхування України здійснює перерахування коштів матеріального забезпечення на окремий поточний рахунок ФОП, як страхувальника, для подальшої виплати йому як застрахованій особі.

Враховуючи зазначене, робочі органи виконавчої дирекції Фонду в розумінні Податкового кодексу України не виступають податковим агентом, оскільки не здійснюють нарахування та виплату застрахованій особі матеріального забезпечення, натомість здійснюють його фінансування на рахунок роботодавця для виплати працівнику.

Зазначимо, застрахована особа – фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок.

З 01 січня 2016 року розмір єдиного внеску для усіх категорій платників єдиного внеску (крім пільгових категорій) визначено в єдиному розмірі – 22 відсотки бази нарахування єдиного внеску. Оскільки з зазначеного терміну фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, є платниками єдиного внеску на загальних підставах, вони є застрахованими особами.

Тернопільське відділення

управління виконавчої дирекції

Фонду соціального страхування України

в Тернопільській області

 

 

ФОП мають право на отримання матеріального забезпечення і соціальних послуг від Фонду

Страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, а також від нещасного випадку на виробництві підлягають усі працевлаштовані на підприємствах, в установах, організаціях, незалежно від форми власності та господарювання, особи. Зокрема, застрахованими у Фонді соціального страхування України є фізичні особи-підприємці та самозайняті особи, які мають право на отримання за кошти Фонду матеріального забезпечення, страхових виплат і соціальних послуг. На обліку у Фонді знаходиться 1,78 млн фізичних осіб.

Фінансування допомог і послуг для фізичних осіб-підприємців і самозайнятих осіб здійснюється Фондом на загальних для застрахованих осіб підставах. Зокрема, оскільки фізична особа-підприємець є для себе одночасно страхувальником (роботодавцем) і застрахованою особою, Фонд соціального страхування України здійснює перерахування коштів матеріального забезпечення на окремий поточний рахунок ФОП, як страхувальника, для подальшої виплати йому як застрахованій особі.

Враховуючи зазначене, робочі органи виконавчої дирекції Фонду в розумінні Податкового кодексу України не виступають податковим агентом, оскільки не здійснюють нарахування та виплату застрахованій особі матеріального забезпечення, натомість здійснюють його фінансування на рахунок роботодавця для виплати працівнику.

Зазначимо, застрахована особа – фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок.

З 01 січня 2016 року розмір єдиного внеску для усіх категорій платників єдиного внеску (крім пільгових категорій) визначено в єдиному розмірі – 22 відсотки бази нарахування єдиного внеску. Оскільки з зазначеного терміну фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, є платниками єдиного внеску на загальних підставах, вони є застрахованими особами.

Тернопільське відділення

управління виконавчої дирекції

Фонду соціального страхування України

в Тернопільській області

 


Допомога по вагітності та пологах не може бути меншою за розраховану з мінімальної заробітної плати

За рахунок коштів Фонду соціального страхування України допомога по вагітності та пологах надається у розмірі 100% середньої заробітної плати за весь період перебування у відпустці по вагітності та пологах. Якщо середній дохід застрахованої особи менший за мінімальну зарплату, встановлену на час настання страхового випадку, допомога розраховується виходячи з мінімальної заробітної плати.

«Зазначений вид матеріального забезпечення фінансується Фондом незалежно від тривалості страхового стажу і, на відміну від допомоги з тимчасової втрати працездатності, має мінімальну гарантію щодо його розміру. Наприклад, якщо застрахована особа працює за основним місцем роботи неповний робочий день та має дохід, менший за мінімальний, допомога по вагітності та пологах буде розрахована для неї виходячи із затвердженої мінімальної заробітної плати», – зазначає заступник директора департаменту страхових виплат та матеріального забезпечення виконавчої дирекції ФССУ Ганна Харченко.

Водночас, якщо упродовж 12 місяців перед настанням страхового випадку стаж застрахованої особи складає менше 6 місяців, сума допомоги розраховується виходячи з нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із двократного розміру мінімальної заробітної плати.

Також сума матеріального забезпечення у розрахунку на місяць не має перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески до Фонду.

Листок непрацездатності у зв’язку із вагітністю та пологами видається з 30 тижня вагітності та складає 126 календарних днів. Жінкам, віднесених до 1–3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, листок непрацездатності видається з 27 тижня вагітності тривалістю 180 календарних днів. У разі передчасних або багатоплідних пологів, виникнення ускладнень під час пологів або в післяпологовому періоді додатково до основного видається листок непрацездатності строком 14 календарних днів.

Приклад загального розрахунку допомоги по вагітності та пологах, виходячи з мінімальної заробітної плати:

(3 723 грн (заробітна плата застрахованої особи) * 12 місяців) / 365 календарних днів * 126 календарних днів (тривалість лікарняного) = сума допомоги по вагітності та пологах від ФССУ складе 15 422,40 грн. Податки та внески з зазначеної суми не утримуються.

 

Тернопільське відділення

управління виконавчої дирекції

Фонду соціального страхування України

в Тернопільській області

 


Розмір виплат за лікарняними і допомоги по вагітності та пологах зріс на 34% і 28,6% відповідно

Середньоденний розмір допомоги з тимчасової втрати працездатності за результатами І півріччя 2018 року зріс на 34% порівняно з тим же періодом 2017 року. Сума середньоденної виплати допомоги по вагітності та пологах зросла на 28,6%. Зазначені виплати здійснюються Фондом соціального страхування України працевлаштованим особам у разі настання страхового випадку.

Зростання розмірів матеріального забезпечення, що надається за рахунок коштів Фонду пов’язано зі зростанням мінімальної заробітної плати, а також загальним зростанням фонду оплати праці по країні.

Допомога по вагітності та пологах надається у розмірі 100% середньої заробітної плати застрахованої особи. Розмір допомоги з тимчасової втрати працездатності залежить від тривалості страхового стажу та складає 50% середньої заробітної плати (якщо стаж не перевищує 3 років), 60% (при стажі від 3 до 5 років), 70% (від 5 до 8 років) і 100% (якщо стаж – понад 8 років, або за наявності пільг відповідно до законодавства).

Нагадаємо, допомогу по тимчасовій втраті працездатності, допомогу по вагітності та пологах і на поховання за даними перших шести місяців 2018 року було профінансовано Фондом соціального страхування України для 1 млн 658 тис. осіб. Загальна сума видатків склала 5,98 млрд грн.

Тернопільське відділення

управління виконавчої дирекції

Фонду соціального страхування України

в Тернопільській області


Реабілітаційне лікування за кошти Фонду пройшли понад 23 тис.

застрахованих осіб

З початку 2018 року медичною реабілітацією на базі санаторно-курортних закладів за рахунок коштів Фонду соціального страхування України було забезпечено понад 23 тис. застрахованих осіб.

Медична реабілітація призначається пацієнтам після закінчення гострого періоду захворювання і спрямована на відновлення здоров’я працюючих. ФССУ здійснює повну оплату проходження курсу лікування застрахованими особами.

«44% осіб за даними І півріччя пройшли відновне лікування за профілем кардіо-пульмонарна реабілітація. Це здебільшого складні патології, вчасна реабілітація після яких дає можливість уникнути інвалідності та повернутись до роботи і повноцінного життя. Зокрема, підгострий період інфаркту міокарда, після операцій на серці, підгострий період захворювань легень, цукровий діабет тощо», – розповів голова правління ФССУ Володимир Саєнко.

Крім того, відповідно до даних І півріччя цього року, 20% застрахованих пройшли лікування за профілем м’язово-скелетної реабілітації (підгострий період після операцій на опорно-руховому апараті (ортопедичних, травматологічних), ревматологічні захворювання, підгострий період опіків), 14% – за профілем нейрореабілітація (підгострий період інсультів (після оперативних втручань на судинах мозку або без них), підгострий період черепно-мозкових травм), 22% – за іншими профілями.

За словами Володимира Саєнка, вчасне проходження відновного лікування є одним з головних чинників упередження настання первинної інвалідності: «Під час реформування ми керувались потребою в оперативності і максимально пришвидшили терміни оформлення цієї послуги – відмовились від путівок із завчасно визначеними датами заїзду і від збору пацієнтами довідок. Натомість визначили чіткі строки направлення на лікування і спростили механізм».

Підставою для направлення на відновне лікування до реабілітаційного відділення санаторно-курортного закладу є висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я. Фонд фінансує медичну реабілітацію за профілями:

– нейрореабілітація (підгострий період інсультів, черепно-мозкових травм);

– м’язово-скелетна реабілітація (підгострий період після операцій ортопедичних та травматологічних, ревматологічні захворювання);

– кардіо-пульмонарна реабілітація (підгострий період інфаркта міокарда, після операцій на серці; підгострий період захворювань легень, після операцій на легенях; цукровий діабет);

– медико-психологічна реабілітація учасників АТО;

– реабілітація після оперативних втручань на органах зору;

– реабілітація при порушенні перебігу вагітності (ускладнена вагітність);

– інша (соматична) реабілітація: підгострий період після оперативних втручань на органах травлення, сечостатевої системи, жіночих статевих органах.

Нагадаємо, з 01 січня 2018 року було змінено порядок направлення застрахованих осіб на реабілітаційне лікування за рахунок коштів Фонду соціального страхування України. Зокрема, механізм надання соціальної послуги було переведено на адресність, а застрахованій особі надано право вибору санаторно-курортного закладу для проходження лікування.

 

Тернопільське відділення

управління виконавчої дирекції

Фонду соціального страхування України

в Тернопільській області

 

 
 

У І півріччі виплати за лікарняними листками, допомогу по вагітності та пологах і на поховання отримали 1 млн 658 тис. осіб

Допомогу по тимчасовій втраті працездатності, допомогу по вагітності та пологах і на поховання за даними перших шести місяців 2018 року було профінансовано Фондом соціального страхування України для 1 млн 658 тис. осіб. Загальна сума видатків склала 5,98 млрд грн.

Компенсація втрати заробітку за час перебування на лікарняному надана понад 1,56 млн застрахованим особам на суму 4,09 млрд грн. Допомогу по вагітності та пологах профінансовано для 87 979 жінок, на що направлено 1,87 млрд грн. Допомогу на поховання від Фонду виплачено за 5 557 випадками на суму 22,5 млн грн.

Право на матеріальне забезпечення від Фонду соціального страхування мають усі застраховані – громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні. Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи, здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а допомоги на поховання – свідоцтво про смерть застрахованої особи.

Порядок отримання матеріального забезпечення з тимчасової втрати працездатності і по вагітності та пологах від ФССУ:

1. Отриманий в закладі охорони здоров’я листок непрацездатності працівник передає до уповноваженої особи на підприємстві – кадровика, табельника або бухгалтера, для заповнення зворотної сторони листка непрацездатності (визначення страхового стажу застрахованої особи та кількості днів, за які буде надаватися матеріальне забезпечення).

2. Передача листка непрацездатності на розгляд до Комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації (приймається рішення щодо надання матеріального забезпечення).

3. Розрахунок бухгалтерією страхувальника (роботодавця) суми матеріального забезпечення та оформлення заяви-розрахунку для отримання фінансування від робочого органу виконавчої дирекції Фонду.

4. Подача страхувальником заяви-розрахунку до робочого органу виконавчої дирекції Фонду за місцем обліку та подальше фінансування такої заяви шляхом перерахування Фондом заявлених коштів на спеціальний рахунок страхувальника.

5. Виплата страхувальником матеріального забезпечення застрахованим особам у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати.

Тернопільське відділення

управління виконавчої дирекції

Фонду соціального страхування України

в Тернопільській області


Розрахунок допомоги по страховим випадкам у перший день роботи

Розмір допомоги з тимчасової втрати працездатності, а також по вагітності та пологах, якщо страхові випадки настали у перший день роботи, розраховується виходячи з тарифної ставки (посадового окладу) або її частини. Зазначені види допомог здійснюються Фондом соціального страхування України упродовж 10 робочих днів з моменту отримання від роботодавця заяви-розрахунку.

Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням затверджено Постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266.

«Розмір допомоги від Фонду залежить від базової величини – середньої заробітної плати застрахованого. Для її розрахунку необхідно суму заробітної плати працівника за розрахунковий період (12 календарних місяців) розділити на кількість календарних днів у даному періоді, без врахування днів, невідпрацьованих з поважних причин. До таких причин відносяться тимчасова непрацездатність, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати. Однак якщо страховий випадок настав у перший день роботи, або в розрахунковому періоді заробіток з поважних причин відсутній, сума допомоги обчислюється виходячи із затвердженого посадового окладу, встановленого на день настання страхового випадку», – пояснила заступник директора департаменту страхових виплат та матеріального забезпечення виконавчої дирекції ФССУ Ганна Харченко.

Сума допомоги по вагітності та пологах, з тимчасової втрати працездатності у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески до Фонду.

Нагадаємо, допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами та складає 100% середньої заробітної плати і не залежить від страхового стажу.

Водночас, розмір допомоги з тимчасової втрати працездатності залежить від тривалості страхового стажу та складає 50% середньої заробітної плати (якщо стаж не перевищує 3 років), 60% (при стажі від 3 до 5 років), 70% (від 5 до 8 років) і 100% (якщо стаж – понад 8 років, або за наявності пільг відповідно до законодавства).

Тернопільське відділення

управління виконавчої дирекції

Фонду соціального страхування України

в Тернопільській області

 


У Фонді зареєстровано понад 3 млн страхувальників

У Фонді соціального страхування України зареєстровано понад три мільйони роботодавців та інших осіб, які зобов'язані сплачувати ЄСВ (без АРК та м. Севастополь). З них юридичних осіб – понад 1,28 млн, фізичних осіб – понад 1,78 млн.

Загальнообов’язкове державне соціальне страхування – система прав, обов’язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення, страхові виплати та надання соціальних послуг застрахованим особам за рахунок коштів Фонду соціального страхування України. Право на них виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю.

Так, Фонд соціального страхування України здійснює виплати за листками непрацездатності, компенсуючи втрачений за період хвороби заробіток; надає допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами та допомогу на поховання; гарантує курс реабілітаційного лікування працюючим після перенесених захворювань і травм; фінансує щомісячні страхові виплати і надає одноразову допомогу потерпілим на виробництві та членам їх сімей; забезпечує потерпілих лікуванням в закладах охорони здоров’я та санаторно-курортним лікуванням, фінансує для них лікарські засоби і вироби медичного призначення тощо.

Застрахованою особою, тобто такою, що має право на виплати і послуги від ФССУ, є фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок.

Нагадаємо, застрахованими у Фонді соціального страхування України є понад 12 млн українців, іноземців та осіб без громадянства. Щомісячні страхові виплати від Фонду отримують понад 207 тис. потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та членів їх сімей.

Тернопільське відділення

управління виконавчої дирекції

Фонду соціального страхування України

в Тернопільській області

 

 


У Фонді зареєстровано понад 3 млн страхувальників

У Фонді соціального страхування України зареєстровано понад три мільйони роботодавців та інших осіб, які зобов'язані сплачувати ЄСВ (без АРК та м. Севастополь). З них юридичних осіб – понад 1,28 млн, фізичних осіб – понад 1,78 млн.

Загальнообов’язкове державне соціальне страхування – система прав, обов’язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення, страхові виплати та надання соціальних послуг застрахованим особам за рахунок коштів Фонду соціального страхування України. Право на них виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю.

Так, Фонд соціального страхування України здійснює виплати за листками непрацездатності, компенсуючи втрачений за період хвороби заробіток; надає допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами та допомогу на поховання; гарантує курс реабілітаційного лікування працюючим після перенесених захворювань і травм; фінансує щомісячні страхові виплати і надає одноразову допомогу потерпілим на виробництві та членам їх сімей; забезпечує потерпілих лікуванням в закладах охорони здоров’я та санаторно-курортним лікуванням, фінансує для них лікарські засоби і вироби медичного призначення тощо.

Застрахованою особою, тобто такою, що має право на виплати і послуги від ФССУ, є фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок.

Нагадаємо, застрахованими у Фонді соціального страхування України є понад 12 млн українців, іноземців та осіб без громадянства. Щомісячні страхові виплати від Фонду отримують понад 207 тис. потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та членів їх сімей.

Тернопільське відділення

управління виконавчої дирекції

Фонду соціального страхування України

в Тернопільській області

 

 


Правління Фонду затвердило нову форму заяви-розрахунку

З 01 жовтня 2018 року почне діяти нова форма заяви-розрахунку для надання матеріального забезпечення застрахованим особам та окремих виплат потерпілим на виробництві. Документ оформлює та подає до робочого органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України або його відділення страхувальник (роботодавець). Відповідну постанову «Про затвердження Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою непрацездатності та деяких виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів ФССУ» правління Фонду затвердило на своєму позачерговому засіданні 19 липня.

Нова форма заяви-розрахунку об’єднала документи, на підставі яких здійснювалось фінансування страхувальників до реорганізації Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

Зокрема, відповідно до прийнятого Порядку, оформлена заява-розрахунок може бути передана роботодавцем і прийнята Фондом в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису.

Крім того, Порядок запроваджує нові підходи до обслуговування страхувальників, дозволить вдосконалити систему фінансування та упередити можливі помилки при визначенні розміру допомоги та страхових виплат.

З цією метою робочі органи виконавчої дирекції Фонду здійснюватимуть попередній контроль правильності нарахування виплат та у разі виявлення помилок надаватимуть рекомендації страхувальнику щодо їх усунення ще до фінансування виплат. Це дозволить уникнути штрафів, які сьогодні можуть накладатись на роботодавця у разі виявлення неправомірного використання коштів Фонду соціального страхування України під час перевірок за фактом вже профінансованих заяв-розрахунків.

Також з 01 жовтня цього року набуває чинності система інформування роботодавцем про здійснені виплати застрахованим особам, що має на меті зменшити ризик можливих затримок при компенсації застрахованим особам втраченого заробітку за період хвороби (оплата за листками непрацездатності), виплаті допомоги по вагітності та пологах, здійсненні страхових виплат потерпілим на виробництві.

Детальніше ознайомитись з постановою правління Фонду від 19.07.2018р №12 ( з додатками)  можна на сайті виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України за посиланням

http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/958546

Тернопільське відділення

управління виконавчої дирекції

Фонду соціального страхування України

в Тернопільській області

 


Охоплення реабілітаційним лікуванням за кошти Фонду соцстрахування зросло на 34%

За реформованим механізмом упродовж першого півріччя 2018 року Фонд соціального страхування України направив на реабілітаційне лікування понад 16,5 тис. застрахованих осіб, що на 34% більше показників відповідного періоду минулого року.

Як зазначалось, з початку цього року ФССУ забезпечує повне охоплення працюючих українців адресним відновним лікуванням у реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів за їх вибором. Соціальна послуга надається за наявності медичних показань та фінансується за рахунок Фонду.

«Адресний механізм забезпечення медичною реабілітацією ми впровадили з 01 січня цього року. Це дозволило значно збільшити ефективність соцзахисту в разі важкої хвороби, перетворити подекуди вибіркову систему на гарантовану допомогу. Сьогодні до надання відновного лікування за рахунок коштів ФССУ долучився 51 санаторно-курортний заклад, які мають відповідні реабілітаційні відділення та заявили про своє бажання співпрацювати із Фондом», – зазначає директор департаменту медичних та соціальних послуг виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України Олена Пухка.

Пройти відновне лікування в реабілітаційному відділенні санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм за кошти ФССУ має право кожен застрахований – сьогодні під опікою Фонду більше 12 млн осіб.

Для фінансування Фондом медичної реабілітації, заклад охорони здоров’я повідомляє робочий орган ФССУ про наявність у них на лікування застрахованої особи, яка, відповідно до висновку лікарсько-консультативної допомоги, потребує відновного лікування в санаторно-курортному закладі. Не пізніше наступного дня представник Фонду відвідує пацієнта в стаціонарі медичного закладу для оформлення тристороннього договору та направлення на реабілітацію.

Зокрема, пройти реабілітаційне лікування за рахунок коштів Фонду соціального страхування України можна в разі підгострого періоду інфаркту міокарда, опіків, захворювань легень; цукрового діабету; оперативного та інструментального видалення каменів з нирок тощо.

Тернопільське відділення

управління виконавчої дирекції

Фонду соціального страхування України

в Тернопільській області

 


Набуло чинності нове Положення про комісію із соцстрахування підприємства

Нова редакція Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності набула чинності 27 липня 2018 року після її оприлюднення відповідно до рішення правління Фонду соціального страхування України.

Орган утворюється на кожному підприємстві, що використовує найману працю незалежно від форми власності, і приймає рішення про призначення або відмову в призначенні  матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, на поховання) застрахованим особам.

Комісія із соціального страхування підприємства створюється при чисельності застрахованих осіб понад 15 працюючих за наймом. При чисельності на підприємстві застрахованих осіб 15 і менше на загальних зборах працівників обирається уповноважений із соціального страхування підприємства.

  «Комісія із страхування кожної установи – ще один орган, окрім Фонду, який має не лише обов’язок, але й повноваження здійснювати контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою лікарняних застрахованим особам. Близько 35% звернень на гарячу лінію ФССУ стосуються затримки виплат за листками непрацездатності. Фонд здійснює фінансування упродовж 10 робочих днів з моменту отримання від роботодавця заяви-розрахунку, лікарняні фінансуються вчасно та в повному обсязі. Але затримки можуть мати індивідуальний характер. Наприклад, з якоїсь причини роботодавець затягнув із подачею заяви-розрахунку. Або, отримавши від Фонду кошти, не встиг виплатити їх працівнику в найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати, як це передбачено законом. Комісія має відслідковувати всі ці процеси та вчасно на них впливати, Положення дає їй ці повноваження», – пояснив голова правління Фонду соціального страхування України Володимир Саєнко.

Відповідно до затвердженого Положення, комісія здійснює контроль за своєчасним направленням до відділення робочого органу виконавчої дирекції Фонду заяв-розрахунків про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення, а також розглядає скарги працівників підприємства на рішення комісії.

Крім того, комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства має право:

- отримувати від роботодавця відомості щодо суми фінансування Фондом для надання матеріального забезпечення найманим працівникам;

- отримувати від робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його відділення безкоштовні консультації з питань застосування законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності;

- звертатися за необхідності до робочих органів виконавчої дирекції Фонду або його відділень щодо перевірки правильності видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам підприємства;

- перевіряти дотримання застрахованими особами режиму, визначеного лікарем на період тимчасової непрацездатності;

- звертатися до робочих органів виконавчої дирекції Фонду або його відділень у разі спору між комісією (уповноваженим) із соціального страхування підприємства та роботодавцем з питань надання матеріального забезпечення застрахованим особам підприємства, а також у випадку невиконання роботодавцем рішень комісії (уповноваженого);

- вносити до робочих органів виконавчої дирекції Фонду або його відділень пропозиції по організації та удосконаленню роботи по соціальному страхуванню на підприємствах.

Тернопільське відділення

управління виконавчої дирекції

Фонду соціального страхування України

в Тернопільській області

 


Немає причин приховувати нещасні випадки на виробництві

 

Нещасний випадок на виробництві – як для потерпілого та членів його сім’ї, так і для підприємства – неприємна, а часом і жахлива подія. Але приховування факту настання нещасного випадку є протизаконним і аморальним, бо це чиєсь здоров’я і життя.

Якщо потерпілий або підприємство не повідомляють своєчасно про настання нещасного випадку, потерпіла особа залишається без страхових виплат та соціальних послуг, які йому належать з боку держави в особі Фонду соціального страхування України. А посадова особа підприємства в такому випадку є порушником законодавства і на неї накладається адміністративне стягнення.

Вважаю, що однією з головних причин приховування травматизму є відсутність контролю за виробничою дисципліною. Щоб контролювати, необхідні чіткі, правильні та глибокі знання з питань охорони праці, які в реальності далеко не завжди відповідають висунутим вимогам. Біда в тому, що буває, коли керівники одержують свою виписку з протоколу перевірки знань і посвідчення без процесу навчання та перевірки знань.

Здавалося б, причин приховувати нещасні випадки на виробництві немає, навпаки, керівники повинні бути задоволені від повернення певної частини сплачених податків своєму працівникові. На жаль, так відбувається не завжди. Виявляються факти приховування нещасних випадків від розслідування з боку роботодавців. Однією з причин приховування нещасних випадків є введення мораторію на проведення перевірок для контролюючих органів, як наслідок – практична відсутність протягом останніх чотирьох років наглядової діяльності з боку управління Держпраці. Тільки у 2018 році, нарешті, цей мораторій було скасовано.

Недотримання лікувально-профілактичними закладами вимог пп. 3 п. 9 Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 № 1232 також спричиняє подібні приховування. Відповідно до цього Порядку лікувально-профілактичний заклад повинен передати протягом доби з використанням засобів зв’язку та на паперовому носії екстрене повідомлення про звернення потерпілого з посиланням на нещасний випадок на виробництві за формою згідно з додатком 1. Спочатку – підприємству, де працює потерпілий; потім − робочому органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України; територіальному органу управління Держпраці за місцем настання нещасного випадку; закладу державної санепідслужби, який здійснює державний санітарно-епідеміологічний нагляд за підприємством, де працює потерпілий, або такому закладу за місцем настання нещасного випадку з фізичною особою-підприємцем чи особою, що забезпечує себе роботою самостійно, у разі виявлення гострого професійного захворювання (отруєння).

Хочеться відмітити, що станом на сьогоднішній день з початку року на підприємствах Тернопільського та Зборівського районів сталося три нещасних випадки на виробництві.

Тому прошу як посадових осіб підприємств, так і працюючих осіб робити правильні висновки щодо недопущення фактів приховування нещасних випадків.

О. Романюк, страховий експерт з охорони праці Тернопільського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області

 


Правління Фонду затвердило нову форму заяви-розрахунку

З 01 жовтня 2018 року почне діяти нова форма заяви-розрахунку для надання матеріального забезпечення застрахованим особам та окремих виплат потерпілим на виробництві. Документ оформлює та подає до робочого органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України або його відділення страхувальник (роботодавець). Відповідну постанову «Про затвердження Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою непрацездатності та деяких виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів ФССУ» правління Фонду затвердило на своєму позачерговому засіданні 19 липня.

Нова форма заяви-розрахунку об’єднала документи, на підставі яких здійснювалось фінансування страхувальників до реорганізації Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

Зокрема, відповідно до прийнятого Порядку, оформлена заява-розрахунок може бути передана роботодавцем і прийнята Фондом в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису.

Крім того, Порядок запроваджує нові підходи до обслуговування страхувальників, дозволить вдосконалити систему фінансування та упередити можливі помилки при визначенні розміру допомоги та страхових виплат.

З цією метою робочі органи виконавчої дирекції Фонду здійснюватимуть попередній контроль правильності нарахування виплат та у разі виявлення помилок надаватимуть рекомендації страхувальнику щодо їх усунення ще до фінансування виплат. Це дозволить уникнути штрафів, які сьогодні можуть накладатись на роботодавця у разі виявлення неправомірного  використання коштів Фонду соціального страхування України під час перевірок за фактом вже профінансованих заяв-розрахунків.

Також з 01 жовтня цього року набуває чинності система інформування роботодавцем про здійснені виплати застрахованим особам, що має на меті зменшити ризик можливих затримок при компенсації застрахованим особам втраченого заробітку за період хвороби (оплата за листками непрацездатності), виплаті допомоги по вагітності та пологах, здійсненні страхових виплат потерпілим на виробництві.

Тернопільське відділення

управління виконавчої дирекції

Фонду соціального страхування України

в Тернопільській області


Фонд профінансував 280 тис. лікарняних листків по догляду за дітьми до 14 років і хворими членами сім’ї

Понад 421 млн грн було направлено Фондом соціального страхування України на виплату допомоги з тимчасової втрати працездатності по догляду за хворим членом сім’ї відповідно до оперативних даних за І півріччя 2018 року. Загалом було профінансовано 280 тис. листків непрацездатності зазначеної категорії.

Право на оплату листків непрацездатності по догляду за хворим членом сім’ї мають усі застраховані у Фонді особи. Розмір допомоги визначається на загальних підставах і залежить від страхового стажу: від 50% середньої заробітної плати (якщо стаж не перевищує 3 років) і до 100% (якщо стаж – понад 8 років).

«На відміну від листків непрацездатності у зв’язку із хворобою власне застрахованої особи, фінансування за якими здійснюється ФССУ починаючи з шостого дня непрацездатності, лікарняні листки по догляду за хворим членом сім’ї оплачуються Фондом з першого дня», – зазначає заступник директора департаменту страхових виплат та матеріального забезпечення виконавчої дирекції ФССУ Ганна Харченко.

Надання допомоги з тимчасової втрати працездатності по догляду за хворою дитиною віком до 14 років здійснюється за весь період, протягом якого дитина за висновком лікаря потребує догляду, але не більше 14 календарних днів. А в разі стаціонарного лікування – за весь час перебування застрахованої особи в стаціонарі разом із хворою дитиною.

Допомога по тимчасовій непрацездатності по догляду за хворим членом сім’ї виплачується не більш як за три календарні дні, а у виняткових випадках, з урахуванням тяжкості хвороби та побутових обставин, – не більш ніж за сім календарних днів.

Тернопільське відділення

управління виконавчої дирекції

Фонду соціального страхування України

в Тернопільській області

 


Фонд соціального страхування профінансував допомогу на поховання 5 599 осіб

За оперативними даними Фондом соціального страхування України упродовж першого півріччя 2018 року було направлено майже 23 млн грн для здійснення виплат допомоги на поховання 5 599 застрахованих осіб.

Зазначений вид допомоги призначається сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання, на підставі свідоцтва про смерть застрахованої особи. Розмір виплати не може бути меншим розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Крім того, допомога на поховання надається у разі смерті членів сім’ї, які перебували на утриманні застрахованої у Фонді особи:

1) дружини (чоловіка);

2) дітей, братів, сестер та онуків, які не досягли 18 років або старших цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до 18 років (братів, сестер та онуків – за умови, що вони не мають працездатних батьків), а студентів та учнів середніх професійно-технічних і вищих навчальних закладів з денною формою навчання – до 23 років;

3) батька, матері;

4) діда та баби за прямою лінією спорідненості.

Окремо зазначимо, що у разі смерті потерпілого на виробництві, Фонд здійснює відшкодування вартості ритуальних послуг, пов’язаних з похованням померлого, у розмірі, визначеному постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.10.2008 №45.

 

 

Тернопільське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області


Потреба в забезпеченні ліками потерпілих на виробництві покривається 100%

Забезпечення лікарськими засобами та виробами медичного призначення потерпілих на виробництві здійснюється за рахунок коштів Фонду соціального страхування України в обсязі 100% потреби. За оперативними даними першого півріччя 2018 року програмою охоплено 14 816 осіб.

ФССУ компенсує повну вартість ліків і медвиробів, необхідних потерпілим внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання упродовж усього періоду до відновлення здоров’я або пожиттєво.

Соціальна програма реалізується шляхом відшкодовування аптечним закладам вартості безоплатно відпущених потерпілим препаратів, або компенсації їх вартості безпосередньо застрахованій особі на підставі розрахункових документів.

«Програма діє по всій Україні, тобто потерпілі на виробництві не мають їхати, наприклад, в обласний центр, щоб отримати необхідні ліки, а можуть це зробити за місцем свого проживання – враховуючи, що мова йде про людей з інвалідністю, це важливо. З Фондом співпрацюють декілька тисяч аптечних закладів, які відпускають ліки безоплатно для потерпілих на виробництві, а рахунки на оплату надають у Фонд. Але якщо поруч не має аптеки, яка працює з ФССУ, застрахована особа може придбати потрібні їй препарати, вироби медичного призначення у будь-якому аптечному закладі, зберегти чеки та передати їх до робочого органу виконавчої дирекції Фонду для компенсації вартості», – зазначає директор департаменту медичних та соціальних послуг виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України Олена Пухка.

Нагадаємо, крім фінансування лікарських засобів і медвиробів, усі потерпілі на виробництві мають право на такі соціальні послуги від ФССУ: діагностика; лікування в закладах охорони здоров’я, у тому числі оперативні втручання та ендопротезування; медична реабілітація; протезування; медичний догляд; забезпечення спеціальними засобами пересування (колясками); санаторно-курортне лікування тощо.

Тернопільське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області


Потерпілим на виробництві профінансовано страхових виплат на 3,8 млрд грн

Упродовж 6 місяців 2018 року за рахунок коштів Фонду соціального страхування України на щомісячні страхові виплати потерпілим на виробництві та членам їх сімей було направлено 3,8 млрд гривень. Станом на сьогодні зазначені виплати отримують понад 207 тис. осіб.

Страхові виплати у зв’язку із травмою на виробництві або професійним захворюванням призначаються з дня встановлення інвалідності та виплачуються ФССУ щомісячно. Розмір виплат залежить від ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячної заробітної плати потерпілого перед настанням страхового випадку. Мінімальний розмір такої виплати у перерахунку на 100% втрати професійної працездатності не може бути меншим за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб на дату настання права на страхову виплату. Максимальний розмір не повинен перевищувати 10 розмірів прожиткового мінімуму.

Зазначається, що з початку 2018 року було здійснено три етапи перерахунків розміру страхових виплат потерпілим на виробництві (членам їх сімей), що дозволило збільшити їх у середньому на 40,6%.

Нагадаємо, Фонд соціального страхування України здійснює страхування громадян на випадок тимчасової або стійкої втрати працездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, а також смерті потерпілого. У кожному із зазначених випадків передбачено страхові виплати безпосередньо потерпілим або членам їх сімей.

Загалом у разі настання страхового випадку ФССУ здійснює такі виплати:

1) допомогу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю до відновлення працездатності або встановлення інвалідності;

2) одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого;

3) щомісячну страхову виплату в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого;

4) страхову виплату потерпілому у розмірі його середньомісячного заробітку при тимчасовому переведенні його на легшу нижчеоплачувану роботу;

5) щомісячну страхову виплату особам, які мають на неї право в разі смерті потерпілого;

6) відшкодування вартості ритуальних послуг, пов’язаних з похованням померлого.

Тернопільське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області


Попередження нещасних випадків при виконанні жнив

на полях Тернопільського та Зборівського районів

        

Кожного року, в Тернопільському та Зборівському районах, як і по Україні в цілому, починаючи з липня місяця, сільськогосподарські підприємства проводять польові роботи по збору зернових.

Вважаю за доцільне звернути увагу керівників усіх рівнів, які мають відношення до польових робіт, на таких обов’язкових питаннях:

- перевірка технічного стану вантажних автомобілів, комбайнів, тракторів та іншої сільськогосподарської техніки перед початком робіт;

- забезпечення водіїв транспортних засобів засобами пожежегасіння, спецодягом, засобами індивідуального захисту та медичними аптечками;

- своєчасне проведення інструктажів з питань охорони праці та медичних оглядів для працівників;

- дотримання режиму праці, обладнання для працівників місць відпочинку, приймання їжі та куріння;

- заборона у залученні до виконання робіт, особливо підвищеної небезпеки людей, які не мають навиків та необхідного навчання для виконання таких робіт;

- обов’язкове оформлення з працівниками трудових відносин, оскільки соціальні послуги та виплати, які здійснюються зі сторони Фонду у разі настання нещасного випадку, проводяться лише тим особам, які працюють по трудовому договору.

Особливу увагу необхідно приділити атестації робочих місць за умовами праці за такими професіями як трактористи, машиністи, комбайнери та інші, щоб працівники мали змогу отримувати пільги та компенсації за роботу в шкідливих умовах праці.

Хочу сподіватись, що цьогорічні польові роботи по жнивах, як і в минулих 2016-2017 роках, пройдуть без нещасних випадків.

О. Романюк,

страховий експерт з охорони праці

Тернопільського відділення

управління Фонду соціального

страхування України

в Тернопільській області


Лікування і реабілітацію у І півріччі пройшли 6 338 осіб з інвалідністю внаслідок трудового каліцтва

Упродовж І півріччя 2018 року у закладах охорони здоров’я було проліковано та забезпечено медичною реабілітацією 6 338 потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.  Застраховані особи отримують зазначені послуги безоплатно, повністю за рахунок коштів Фонду соціального страхування України.

З бюджету ФССУ фінансується лікування всіх прямих наслідків страхового випадку, пов’язаного із виконанням службових обов’язків, до відновлення здоров’я, або упродовж усього життя потерпілого у разі визначеної в цьому потреби. Зокрема, за рахунок коштів Фонду забезпечується проведення досліджень, здійснення оперативних втручань, ендопротезування, протезування, оперативна медична реабілітація, санаторно-курортне лікування тощо.

За словами  директора департаменту медичних та соціальних послуг виконавчої дирекції ФССУ Олени Пухкої, завдання цієї соціальної програми – гарантувати застрахованій особі захист на випадок травмування на робочому місці чи професійної хвороби незалежно від її фінансових можливостей: «Завдяки 100% охопленню Фонд соціального страхування України забезпечує повний комплекс необхідних пацієнтам процедур, операцій, препаратів для максимальної вірогідності відновлення працездатності. Рахунки оплачуються за кошти Фонду, це одна з наших найбільш важливих статей видатків».

Також Фонд соціального страхування України фінансує забезпечення потерпілих на виробництві спеціальним медичним доглядом, постійним стороннім доглядом або побутовим обслуговуванням в залежності від потреби та ступеня обмеження життєдіяльності, здатності до самообслуговування.

За оперативними даними, з початку 2018 року ФССУ здійснив виплати на спеціальний медичний догляд для 687 осіб з інвалідністю внаслідок трудового каліцтва, на постійний сторонній догляд – для 2 337 осіб, на побутове обслуговування – для 2 907 потерпілих на виробництві. Здійснено фінансування витрат на додаткове харчування 108 особам.

Тернопільське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області

 

У спорткомплексі ТНЕУ відбувся І етап спартакіади серед потерпілих на виробництві «Сила духу»

 

21 червня у спортивному комплексі Тернопільського економічного університету відбулися змагання обласного етапу спартакіади серед інвалідів праці «Сила духу», які вже шостий рік поспіль проходять у Тернополі.

Це перший етап Всеукраїнської спартакіади "Сила духу", яку організували за підтримки управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області.

У спортивному заході взяли участь команди з районів Тернопільської області та команда з центрального міста. До 150 осіб пройшли випробування у відбіркових змаганнях із шести видів спорту – армспорту, бомбаскеду, гирьового спорту, дартсу, настільного тенісу та шахів.

Фото без опису

 

Люди з непересічними долями зібрались на спортивному майданчику, щоб змагатись зовсім не за перемогу. Об'єднані спільною проблемою, кожен із них своїм прикладом  доводить, що "сила духу" - це те, що змінює жаття та мотивує навіть в найскладніших обставинах.

Фото без описуФото без опису

 

Слід відзначити, що чимало учасників вже вдруге, а то й втретє чи й більше залучені до змагань. Потерпілі на виробництві та інваліди праці щороку зустрічаються як давні друзі, приїздять сім’ями, аби вболівати за рідних. З кожним роком збільшується кількість учасників та зростає масштабність проведення спортивного дійства.  

Як поділилися учасники турніру, цьогорічні змагання є справді цікавими та напруженими. Особливого настрою та яскравих емоцій гостям та учасникам спартакіади додав виступ солістів і танцювальних колективів від Тернопільського національного економічного університету.

Фото без опису

В підсумку спортзаходу, переможці отримають різноманітні призи, а лідери спартакіади матимуть можливість взяти участь у змаганнях всеукраїнського рівня.

Фото без описуФото без опису

Варто зазначити, що Всеукраїнська спартакіада «Сила духу» проводиться щорічно з 2013 року по областях України. Мета шостого традиційного спортивного заходу – підтримка й реабілітація інвалідів засобами фізичної культури і спорту, залучення органів влади та громадськості до проблем потерпілих на виробництві.


 


Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Створення нового проекту

Ви можете вказати варіанти відповідей для голосування, якщо це потрібно.

Додати файл
Додати файл
Додати файл
Додати файл
Увага! З метою недопущення маніпуляцій суспільною думкою редагування ТА ВИДАЛЕННЯ даного проекту після його збереження буде не можливим! Уважно ще раз перевірте текст на предмет помилок та змісту.

Додавання бюджетного проекту

Увага! Переверте правильність заповнення форми подачі бюджетного проекту. Редагування даного проекту після його збереження буде не можливим! Уважно ще раз перевірте текст на предмет помилок та змісту

Додати фото в бюджетний проект

Видалити зображення

Продовжити?

Ні, не видаляти

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Авторизація

УВАГА!

Шановні користувачі нашого сайту. В процесі авторизації будуть використані і опубліковані Ваші:

Прізвище, ім'я та по батькові, Email, а також регіон прописки.

Решта персональних даних не будуть зберігатися і не можуть бути використані без Вашого відома.

Погоджуюсь на передачу персональних даних