Піщане

Село Піщане знаходиться на північному Заході на межі між Зборівським районом і Бродівським районом Львівської області над річкою Віятимою  і річкою Грабаркою притоками річки Серет на захід від села Ратищі, у багатистій лісній  і піщаній околиці.

Площа населеного пункту становить 91 га, площа господарської території – 1052 га.

На території села є такі урочища: Ліщина і Гайок, назви полів: Хирова гора, Кругляк, Семенівка, Громаш, Задубина, Відівщина, назви сіножатей: Кругляк, За став.

Раніше село мало назву Гнидава, ця назва походить від того місця в якому розташоване село, і мало « щастя » бути « перейменованим » радянською владою у 1964 році на Піщане. Перша письмова згадка про село належить до 1532 року.

Основний напрямок села це вирощування сільськогосподарських культур і ВРХ. 150 мешканців села одержали державні акти на земельну частку (пай), з них 10 працівники соціальної сфери.

Суворі випробування випадали на село під час військових дій між Австро -Угорщиною і російською імперією, а також під час розпаду Австро- Угорщини в 1918 році  і російської імперії в 1917 році коли УГА вела боротьбу з польськими окупантами які хотіли знову захопити Галичину. Під час таких боїв біля села Піщане був смертельно поранений сотник УГА Григорій Яворський. Не один раз його могилу руйнували польські окупанти і в 1993 році на місці поховання сотника УГА було насипано високу могилу і поставлено великий хрест. В 1944 – 1945 роках на території села була лінія фронту і тому всі жителі були евакуйовані. У визвольній боротьбі ОУН – УПА в якій брали участь більше 22 чоловік, більша частина яких вціліла під час облав і бойових дій були виселені в Якутію ( Росія ).

Станом на 01.01.2017 року в селі налічується 88 дворів в яких мешкають 227 громадян з них: 63 пенсіонери, 17 інвалідів з них 1 дитина інвалід (ДЦП ), 7 учасників війни, 22 дітей війни, 6 багатодітних родин в яких виховуються 20 дітей. Основний напрямок господарювання населення майже не змінився за останнє сторіччя. На території села функціонують : два магазина з продажу змішаної групи товарів, пилорама, клуб в якому працює 1 завклубом, бібліотека в якій працює 1 зав. бібліотекою, фельдшерський пункт в якому працюють 2 мед. працівники, школа І ст. в якій навчаються 8 дітей яких навчають 2 вчителів і обслуговує 1 техпрацівник, також на території села встановлено одну автобусну зупинку.

На території села є багато фігур поставлених на честь подій датованих 1903 – 1930 роками, багато були знищені за часів радянської влади. В 2007 році господар Дармопук

Д. С. на місці знищеної фігури поблизу свого господарства поставив нову фігуру.

На території села Піщане є дві церкви, одна датована 1928 роком, друга перебудована з раніше зруйнованого костелу в 1995 році і стоїть прикрасою і духовним центром села.