12 принципів здорового харчування

Дата: 14.11.2022 12:41

Кожній людині необхідно володіти засобами,які формують здоровий спосіб життя та відкривають у нашому організмі приховані резерви,що дозволяють почуватися здоровим, повним сил.

Найважливіші із складових здорового способу життя – це здорове харчування та рухова активність.

Сьогодні поговоримо про раціональне харчування. Робоча група ВООЗ з проблем харчування міжнародної програми профілактики хронічних неінфекційних захворювань розробила та затвердила 12 принципів здорового харчування:

1. Раціони харчування мають складатися з різноманітних продуктів, переважно рослинного, а не тваринного походження.

2. Хліб,зернові продукти, макаронні вироби, рис або картоплю необхідно

споживати кілька разів на день.

3. Потрібно вживати не менше 400г на добу різних овочів і фруктів, бажано свіжих та вирощених в місцевих екологічно чистих зонах.

4. Масу тіла потрібно утримувати в рекомендованих межах за допомогою нормо калорійної дієти і щоденних помірних фізичних навантажень.

5. Контролювати вживання жирів, питома маса яких не повинна перевищувати 30 % добової калорійності; заміняти більшість насичених жирів ненасиченими рослинними оліями або м’яким маргаринами.

6. Жирне м'ясо та м’ясопродукти необхідно заміняти квасолею, бобами,

рибою та птицею.

7. Молоко і молочні продукти (кефір, кисле молоко, йогурт,сир) треба вживати з низьким вмістом жиру та солі.

8. Потрібно  надавати  перевагу продуктам із низьким вмістом цукру і обмежувати вживання рафінованого цукру, солодких напоїв,солодощів.

9. Необхідно надавати перевагу продуктам із низьким вмістом солі, загальна кількість якої не має перевищувати однієї чайної ложки на добу разом із сіллю, що міститься  в готових продуктах.

10. Норми вживання алкоголю не встановлено, адже ідеальним для здоров’я взагалі не вживати. Тож що менше — то краще!

11. Приготування їжі на пару, її тушіння, тушкування, випікання чи оброблення   в мікрохвильовій печі допомагає зменшити кількість жиру.

12.Пропагувати годування дітей перші 6 місяців життя тільки материнським молоком.

Ці  правила повністю відображають принципи раціонального збалансованого харчування.

Харчуйтесь правильно – на здоров’я !

Підготувала Гикава Олена,т.52 03 53

♦ Їжте поживну і різноманітну їжу. Надавайте перевагу продуктам рослинного походження.

♦ Їжте складні вуглеводи (зернові крупи) декілька разів на день.

♦ Вживайте щонайменше 400 г фруктів і овочів щодня. Обирайте переважно свіжі, сезонні і місцеві.

♦ Підтримуйте масу тіла у межах ІМТ18,5 — 25 завдяки щоденній фізичній активності.
 ІМТ — індекс маси тіла = відношення маси тіла у кілограмах до росту у квадратних метрах.

♦ Контролюйте вживання жирів. Жири повинні становити не більше 30% денного раціону. Замінюйте насичені жири ненасиченими.

♦ Замінюйте м’ясо і м’ясні продукти з високим вмістом жиру на бобові, рибу, м’ясо птиці і нежирне м’ясо.

♦ Вживайте молоко і молочні продукти (кефір, йогурт, сири) з низьким вмістом жиру.

♦ Обирайте продукти з низьким вмістом цукру. Обмежуйте вживання солодких напоїв і солодощів.

♦ Вживайте менше солі. Загальна кількість солі у день не повинна перевищувати одну чайну ложку (5г).

♦ Норми вживання алкоголю не встановлено, адже ідеальним для здоров’я є взагалі не вживати. Тож що менше — то краще!

♦ Готуйте їжу безпечно. Запікайте, проварюйте, готуйте на пару їжу для того, щоб зменшити вміст жирів.

♦ Підтримуйте винятково грудне вигодовування до 6 місяців, а у віці від 6 місяців до 2 років — поєднуйте з правильним додатковим харчуванням. Це зменшить ризики ожиріння і розвитку неінфекційних захворювань у дитини у майбутньому.