Великдень в умовах карантину

Дата: 22.04.2020 10:39

Великдень — найважливіше із 12 християнських щорічних свят. Навіть ті, хто не сповідує християнство, дотримуються українських традицій святкування. Це, насамперед, родинне свято.  Великдень: свято, в якому переплітаються українська історія та культура.

Які ж традиції прийшли до нас ще з язичницьких часів?

Паска – це був традиційний сонячний калач, який випікали для піднесення у жертву сонячним язичницьким божествам.

Писанки — також існували ще до хрещення Русі. Найстаріша знайдена на території писанка  була намальована ще у ІХ столітті. І не дивно, адже у наших пращурів яйце завжди асоціювалось із сонцем та зародженням нового життя.

Величальні пісні, веснянки та гаївки — завжди були магічним закликом до весни та сонця! Більш сучасні весняні пісні містять у собі рядки про Воскресіння Христа та прославляння Бога, але раніше про це не було жодної згадки — у традиційних гаївках йдеться про нове життя, природу, весну.

Освячення кошика із “підношеннями” існували і раніше  як жертвоприношення богам. Навіть склад кошиків був той же, адже випічка, м’ясо, молочні продукти та хрін — все це складові щоденного раціону українців тих часів.

Обливаний понеділок, який йде одразу після Великодня — раніше був язичницьким ритуалом очищення. Проте, саме ця традиція з часом забулася навіть в українських селах.

Перша Великодня трапеза — один з найголовніших обрядів свята. Адже їй передував сорокаденний суворий піст. Віряни його дотримувалися, обмежували себе в більшості продуктів та в розвагах. А з цим святковим сніданком  піст закінчувався і можна було їсти всі продукти, що були освячені в кошику.

Сніданок у християн починався після походу в церкву. Родина сідала за стіл, пробувала освячену паску та крашанки, а вже тоді всі починали снідати.    Є така легенда, що у Бога в цей день можна просити все — і бажання здійсняться. Особливо, якщо просити зрання. Вставали всі до світанку  й вірили:  якщо пізно встанеш, то проспиш щастя.

Як святкували особливий Великдень 2020 року під час карантину? Головне — це усвідомити, що ми пропускаємо якісь традиційні обряди святкування лише у цей період, коли здоров’я наше і наших рідних значно важливіше. Похід у церкву, освячення кошика з продуктами чи походи в гості до родичів — все, що важливе для вас, -  ще повториться і у 2021 , і в наступні роки. Але, щоби надалі святкувати  здоровими, потрібно дотримуватися всіх правил карантину.

Цьогоріч потрібно відповідально ставитися до власного здоров’я, але й не опускати руки та не сумувати під час свята. Бо  всі ці складнощі тимчасові, а після них ми обов’язково зустрінемо весну як слід — довгими прогулянками під теплим сонцем, щоденними турботами та довгоочікуваними зустрічами із друзями.

Ми мусимо відмовитись від традицій святити паску в храмі й ходити в гості до рідних. Зробимо це заради тих, хто нам дорогий .

Здоров"я нам усім!