ОРГАНІЗАЦІЯ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ОХОРОНОЮ ПРАЦІ ПІДПРИЄМСТВА

Дата: 15.03.2024 09:23

Відповідно до статті 13 Закону України “Про охорону праці” роботодавець зобов’язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці, які будуть відповідати усім правовим актам, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у сфері охорони праці.

Система управління охороною праці (СУОП) — це частина загальної системи управління організацією виробничого процесу, яка сприяє запобіганню нещасним випадкам та професіональних захворювань на виробництві, а також зниженню рівня небезпеки для третіх осіб, і включає в себе комплекс взаємопов'язаних заходів спрямованих на виконання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці.

Головна мета управління охороною праці — створення здорових, безпечних і високопродуктивних умов праці, покращення виробничого побуту, запобігання травматизму та профзахворювань.

Суб'єктом управління в СУОП на підприємстві є керівник (головний інженер), а в цехах, на виробничих дільницях і в службах — керівники відповідних структурних підрозділів і служб.

Організаційно-методичну роботу по управлінню охороною праці, підготовку управлінських рішень і контроль за їх своєчасною реалізацією здійснює служба охорони праці підприємства, яка підпорядкована безпосередньо керівнику підприємства (головному інженеру).

Суб'єкт управління аналізує інформацію про стан охорони праці в структурних підрозділах підприємства та приймає рішення спрямовані на приведення фактичних показників охорони праці у відповідність з нормативними.

Об'єктом управління в СУОП є діяльність структурних підрозділів та служб підприємства по забезпеченню безпечних і здорових умов праці на робочих місцях, виробничих дільницях, цехах та підприємства в цілому. Охорона праці базується на законодавчих, директивних і нормативно технічних документах. При управлінні охороною праці не повинні прийматися рішення і здійснюватися заходи, які суперечать чинному законодавству, державним нормативним актам про охорону праці, стандартам безпеки праці, правилам і нормам охорони праці.

Основними принципами управління охороною праці є:

• Забезпечення пріоритету збереження життя і здоров'я працівників;
  • Гарантії прав працівників на охорону праці;
  • Діяльність, спрямована на профілактику та попередження виробничого травматизму та професійних захворювань;
  • Наукова обґрунтованість вимог охорони праці, що містяться в законодавстві, галузевих правилах щодо охорони праці, а також у правилах безпеки, санітарних і будівельних нормах і правилах, державних стандартах, організаційно-методичних документах, інструкціях з охорони праці;
  • Наявність кваліфікованих спеціалістів з охорони праці;
  • Планування та постійне проведення заходів з охорони праці;
  • Неухильне виконання вимог охорони праці роботодавцем та працівниками, відповідальність за їх порушення.

Основні завдання управління охороною праці:

• Навчання і пропаганда знань працівників безпечним методам роботи (відповідно до ГОСТ 12.0.004-79);
  • Забезпечення безпеки технологічних процесів, виробничого обладнання, інструментів, будівель і споруд;
  • Нормалізація санітарно-гігієнічних умов праці;
  • Забезпечення працівників засобами індивідуального захисту;
  • Забезпечення оптимальних режимів праці та відпочинку;
  • Організація лікувально-профілактичного обслуговування;
  • Професійний відбір працівників з окремих професій;
  • Вдосконалення нормативної бази з питань охорони праці.

Отже, кожен роботодавець зобов’язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. Це дасть можливість уникнути виробничого травматизму і професійних захворювань працівників та підвищить ефективність роботи підприємства в цілому.

Основні нормативно-правові акти з охорони праці

Закон України “Про охорону праці” (із змінами) від 14 жовтня 1992 року №2694-XII, https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2694-12#Text

Випуск 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників від 29 грудня 2004 року № 336, https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0336203-04#Text

Типове положення про діяльність уповноважених найманими працівниками осіб з питань охорони праці, затверджене наказом Держгірпромнагляду України від 21 березня 2007 року №56, https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0316-07#Text