Зборівський район, Тернопільська область

АНДРІЇВСЬКІ ВЕЧОРНИЦІ

Щороку 13 грудня українці відзначають свято Андрія. Віддавна це не тільки релігійне, а й народне свято. Люди вважали, що ніч з 12 на 13 грудня наповнена чарами.  Це свято зявилося дуже давно, багато традицій не пройшли випробування часом і вже забуті.

Але деякі все ще актуальні. І надзвичайно приємно, що зберігаються вони не менше у спогадах старожилів, а й молоде покоління береться відродити напівзабуті звичаї.

12 грудня школярі місцевої школи разом із Оксаною Ярославівною Грицик, керівником гуртка Залозецького еколого-натуралістичного центру, зібралися на традиційні Андріївські вечорниці.  Оновлена міська бібліотека гостинно відкрила юним фольклористам свої двері, ставши на часинку місцем для вечорниць.

І почалось… Дівчата переставляли чоботи, змагаючись, котра першою вийде заміж; годували півня пшеницею, щоб він визначив серед них ту, до котрої у цьому році завітають старости; їли «пиріжки із сюрпризом», загадуючи, ким буде майбутній наречений. А хлопці їхали на коцюбі кусати калиту.

Весело пройшли вечорниці. І нехай до весілля сьогоднішнім «парубкам» і «дівчатам»  ще  далеко, але свої ворожіння вони запам’ятають надовго. А,  може, щось в майбутньому і здійсниться?..